Članek povzet po https://dewesoft.com/sl/blog/razvoj-inovativne-sportne-tehnologije
“Citius, Altius, Fortius” je olimpijski moto, ki pomeni “hitreje, višje, močneje”.
Vrhunski šport je dosegel raven, ko so vsi dejavniki, ki vplivajo na končni rezultat, izjemno pomembni. Trening brez meritev zmogljivosti in diagnostike je zgolj ugibanje. Šele testiranje in merjenje rezultatov športnikov daje jasen vpogled v sposobnosti posameznika, trenutno stanje in odkrivanje prostora za izboljšave.
Merilna tehnologija, kot jo lahko ponudi Dewesoft, je zato pomembno orodje za pridobivanje in obdelavo podatkov, s katerimi se načrtujejo kvalitetni treningi.
Pri vrhunskih športnikih je to lahko razlika med medaljo in neuspehom.
Dewesoft in Katapult preko svojega tehnološkega in mentorskega znanja tako podpirata tudi športno znanost. Ena od tovrstnih zgodb se je razvila s celjskim podjetjem SuperTrening, ki športnikom pomaga doseči najvišjo raven fizične pripravljenosti.
Kdor ne športa ni Slovenc, hej, hej, hej!
Slovenci smo znani kot športni narod. Celje, drugo največje regionalno središče Štajerske, je eno izmed najpomembnejših atletskih središč v državi. V Knežjem mestu domuje prvi samostojni atletski klub Kladivar, Rokometni klub Celje, tu stanuje tudi olimpijski podprvak v deskanju na snegu Tim Mastnak.
Zato ni presenečenje, da je ekipa izkušenih športnih strokovnjakov leta 2019 prav v Celju ustanovila podjetje SuperTrening, ki dela s športniki vseh stopenj – od otrok in rekreativcev do profesionalnih športnikov. Športnikom in vadečim nudijo okolje, v katerem se dobro počutijo, predvsem pa lahko tu razvijejo svoje potenciale za doseganje izjemnih športnih rezultatov.
Soustanovitelj Miha Drobnič:
Podjetje vodim skupaj s prijateljema Domnom Bremcem in Robertom Simoničem. Gre za strokovno, a vendar sproščeno okolje, kjer se ukvarjamo s kondicijsko pripravo vrhunskih športnikov, rehabilitacijo in organizacijo mednarodnih seminarjev s področja treninga in športne znanosti.
Začetek sodelovanja Dewesofta in SuperTreninga
V Trbovljah sem treniral prijatelja, s katerim sva se večkrat pogovarjala o tehnologiji za merjenje športne zmogljivosti. Ugotovila sva, da so podjetja, katerih senzorje uporabljamo, neodzivna za naše predloge, kako izboljšati njihovo opremo. Enostavno niso bili pripravljeni popraviti omejitev v njihovi programski opremi. Tako je nastala motivacija, da nekaj naredimo oziroma sami razvijemo rešitev. Vse se je zares spremenilo po našem prvem sestanku v Katapultu z mentorjem Mihaelom Gornikom.
Kmalu je sledilo srečanje s predsednikom Dewesofta dr. Juretom Knezom, ki je fante usmeril na MonoDAQ, danes Dewesoft Monitoring, podjetje, ki deluje znotraj Katapulta. MonoDAQ d.o.o. je bil ustanovljen leta 2015 z namenom razvoja in prodaje nizkocenovnih merilnih naprav. Tri leta kasneje je ekipa MonoDAQa razvila integrirane pospeškomere za dolgotrajno spremljanje vibracij mostov in vetrnih turbin, ki so se, presenetljivo, izkazali za uporabne tudi v športu.
Ugotovili smo, da nam MonoDAQ lahko pomaga pri razvoju vseh senzorjev, ki smo jih imeli v načrtu. Tako sem se tudi sam začel učiti osnov elektronike in programske opreme Dewesoft, istočasno pa je nastajalo naše podjetje SuperTrening.
Namen sodelovanja Dewesofta in SuperTreninga:
Razvoj tehnologije, ki omogoča povratno informacijo o specifični gibalni sposobnosti posameznika - jakost, moč, hitrost.
Spremljanje napredka športnikov, usmeritev trenerjev in športnikov za nadaljnji trenažni proces.
Prenos razvitih rešitev na druga področja - rehabilitacija, rekreativna vadba, zabavna industrija in vesoljska tehnologija.
SuperTrening v praksi
SuperTrening se osredotoča na skrbno oblikovan načrt treninga, ki se prilagaja posamezniku. S testiranjem in zajemom meritev se pridobi objektivna raven športnikove trenutne telesne zmogljivosti, omogoči pa se tudi primerjava z referenčnimi vrednostmi v že obstoječi bazi podatkov ter pridobi oceno napredka ob ponovnem testiranju.
Testiranje poteka po naslednjem postopku:
- analiziranje, določanje testov in najpomembnejših parametrov za napredek na igrišču oziroma pri športni aktivnosti,
- izvedba testnih protokolov (skok, sprint, kondicija, moč),
- analiza in interpretacija rezultatov,
- določitev smernic, priporočil in programa vadbe za nadaljnje individualno delo in razvoj športnika.
Več kot 1000 športnikov v Sloveniji in tujini je že uporabilo njihove storitve in opremo, med njimi tudi olimpijski podprvak v deskanju na snegu Tim Mastnak.
Tim Mastnak
V Celju rojeni šampion Tim Mastnak je svojo kariero deskanja na snegu začel leta 2011, ko je postal mladinski svetovni prvak v paralelnem veleslalomu. Svojo prvo zmago v svetovnem pokalu je dosegel leta 2018 v Scuolu v Švici, leta 2022 pa se je z zimskih olimpijskih iger v Pekingu vrnil domov s srebrnim odličjem.
Svojim trenerjem zaupam, je pa izjemnega pomena, če tehnologija naša prizadevanja potrdi. Na tem nivoju, kot sem, na stopnji profesionalnega športa, je vsaka malenkost, ki doprinese pri izboljšanju moje forme in končnega rezultata, še kako dobrodošla. Zaradi takšne tehnologije napredujem iz treninga v trening.
Trenutno v SuperTrreningu s pomočjo Dewesoftove opreme razvijajo tri nove naprave: 1.“Force plate” oziroma tenziometrična plošča, 2. “ISO Plate” oziroma izometrična postaja in 3. Foto celice.
“Force plate” oziroma tenziometrična plošča
Trenutno je v razvoju t.i. “force plate” ali tenziometrična plošča. Ploščo sestavljata dve tehtnici, ena za levo in ena za desno nogo, ki zajemata podatke o sili 1000-krat na sekundo (1000 Hz). Vsaka tehtnica vsebuje 4 senzorje, imenovane “load cells” in en Dewesoft merilni instrument IOLITEi-1xSTG.
Najpogosteje se s ploščo meri šest vrst skokov:
- skok iz polčepa (squat jump),
- skok z nasprotnim gibanjem (countermovement jump),
- skok z nasprotnim gibanjem + proste roke (arms-free countermovement jump),
- enonožni skok z nasprotnim gibanjem (single leg countermovement jump),
- globinski skok (drop jump),
- poskoki (reactive jumps).
Poleg tega se lahko s ploščo meri tudi:
- pospeške, hitrosti in razdalje pri eksplozivnih gibih (koncentrična in ekscentrična faza),
- asimetrije med levo in desno stranjo pri različnih vajah, predvsem v fazi rehabilitacije (skleca, počep, deadlift…),
- free mode meritve – drugi podatki, ki nas zanimajo z vidika sile pri izvedbi vaj.
Programska oprema DewesoftX
Brez pravilno umerjenega oziroma “kalibriranega” senzorja ni kvalitetnega zajema podatkov. Za pravilno beleženje posamezne stopnje skoka mora biti programska oprema pravilno nastavljena. V programski opremi DewesoftX so pri “measurement mode” oziroma merilnemu načinu metrike na voljo že v trenutku, ko športnik doskoči nazaj na ploščo. Tako se pridobi podatke o višini skoka preko dveh različnih meritev: času izvedbe v posameznih stopnjah in – pomembneje – podatke o obnašanju sile skozi celoten odriv.
Pri analizi sile lahko ugotovimo za športnike specifične in pomembne stvari, ki vplivajo na končen rezultat. Na primer, če je sila periodično pri zaviranju na desni nogi izrazito manjša kot na levi, to pomeni, da športnik ni zmožen enako agresivno zavirati z desno nogo, saj ima zmanjšano ekscentrično moč. Tak podatek bo bistveno vplival na načrtovanje nadaljnjega treninga, saj lahko trener uvede specifične vaje za desno nogo, ki bodo povečale zmožnost agresivnega zaviranja na njej. To je še posebej pomembno pri rehabilitacijah poškodb spodnjih okončin, kjer želimo sčasoma zmanjšati asimetrije med levo in desno nogo.
Če je medalja odvisna od kakovostnega treninga, so sodobni trenerji odvisni od dovršene tehnološke opreme, ki jim pomaga preko pridobljenih podatkov razviti najbolj optimalen trening za športnika.
To je samo en izmed primerov praktične uporabe analiziranja krivulje sile pri skoku z nasprotnim gibanjem. Sčasoma se bo v programsko opremo DewesoftX vključilo še več različnih parametrov. S tem se ne krepijo samo športniki, ampak še bolj trenersko znanje. Trenerji namreč s pomočjo tako razvite opreme pridobivajo ključne informacije in pokazatelje o uspešnosti športnika, kar vključujejo v nadgradnjo njihovega dela s športniki.
ISO plate (izometrična postaja) – merjenje izometrične jakosti
Z ISO ploščo lahko merimo hitrost prirastka sile, submaksimalno izmoterično jakost in maksimalno izometrično jakost. Ploščo sestavlja en senzor (“load cell”), najnaprednejši samonapenjalni sistem za prilagajanje dolžine traku trenutno na trgu in Dewesoftov IOLITEi-1xSTG. Ta omogoča natančno merjenje upornosti merilnih lističev v full-bridge, half-bridge in quarter-bridge konfiguracijah s poljubno vzbujalno napetostjo mostiča. IOLITEi-1xSTG je galvansko izoliran, kar zmanjšuje šum v signalu, zato je primeren za zaznavanje tako nizkih kot visokih raztezkov. Z EtherCAT protokolom se podatki prenašajo v programsko opremo DewesoftX.
Hitrost prirastka sile in maksimalna izometrična jakost
Športnik lahko s pomočjo opisane tehnologije vadi na različne načine, najpogostejša vaja, ki se izvaja pa je počep. Športnik si najprej nadene jopič ali pas, stopi na ploščo in se vpne na trak. Takrat se pritisne gumb za nastavitev traku, spusti v želeni položaj in spusti gumb, da se sistem zaustavi. Športnik nato z vso silo pospeši navzgor, senzor pa izmeri hitrost prirastka sile (ang. RFD – rate of force development). Ta parameter kaže na stopnjo eksplozivnosti posameznika.
Poleg tega pa lahko v istem trenutku pridobimo podatek o maksimalni izometrični jakosti posameznika. Gre za najbolj varen način merjenja maksimalne jakosti, saj tukaj ni zunanjega bremena oziroma uteži.
Submaksimalne izometrične jakosti
Spodaj je prikazan primer, kjer posameznik v počepu potiska navzgor tako, da drži prednastavljen nivo intenzivnosti v določenem oknu. Takojšen feedback in jasen prikaz rezultatov poskrbita, da je motivacija pri tej vaji dolgotrajna in na visokem nivoju. Prednost takšnega načina vadbe je, da ne povzroča mikro poškodb mišic, kar pomeni, da ne pride do DOMS-a (ang. delayed onset muscle soreness), ali po domače »musklfiber-ja.« 🙂
Prav tako je ta način vadbe izjemnega pomena v rehabilitaciji, saj lahko na varen in natančen način spremljamo okrevanje posameznika.
Foto celice – merjenje hitrosti
Za merjenje časa šprintov športnikov na kratkih razdaljah se je v sodelovanju z MonoDAQ razvil preprost sistem foto celic (ang. timing gates). Enostaven dostop za manipuliranje signalov (Dewesoft matematika) omogoča, da se kvalitetno določi trenutek, kdaj naj senzor zazna športnika. V Super Treningu so se odločili za »torso detection,« kar pomeni, da se lahko iz oblike signala dokaj natančno določi, kdaj je športnik s trupom “prekinil” laser. Tako se odstrani lažne sprožilce (ang. false triggers) na primer v trenutku, ko se laser najprej “prekine” z roko in šele nato s trupom.
Vesoljska in znanstveno-izobraževalna industrija ter rekreativna vadba
Vesoljska industrija
ISO plate ima izjemen potencial pri telesni vadbi astronavtov v vesolju. Z nekaj popravki bi lahko že sedaj lahko napravo naredili še lažjo. Brez uteži lahko pri uporabi razvite plošče dosežemo izjemno visoke sile, vgrajeni senzor pa poskrbi, da je vadbo enostavno kvantificirati in spremljati napredek, kar je za bivanje v vesolju izjemnega pomena.
Znanstveno-izobraževalna industrija
V okviru znanstveno-izobraževalnega zavoda Tehnopark Celje se je naredila Dewesoft postaja, ki na zabaven način obiskovalcem pokaže delovanje različnih sil. Postaja zajema več senzorjev, med katerimi je tudi v SuperTreningu razvita tenziometrična plošča.
Dewesoftova postaja je bila narejena in prilagojena z namenom prikazovanja asimetrij med levo in desno stranjo telesa, merjenju višine skoka in tehtanju človeka na različnih planetih našega osončja.
Rekreativna vadba
Razvite naprave pa niso namenjene le profesionalnim športnikom, ampak lahko kot učinkovit pripomoček za vadbo doma služijo tudi rekreativcem. Na primer, ISO plate oziroma izometrična postaja je lahka in prenosljiva, hkrati pa ponuja visok obseg prilagajanja intenzivnost vadbe. Če bi želeli podobne obremenitve doseči z utežmi, bi doma potrebovali skoraj pol telovadnice.
Preveri celotno ponudbo SuperTrening storitev tukaj>>.
Sklepna beseda
Miha Drobnič prednosti Dewesoftovih merilnih sistemov pojasni z naslednjimi besedami:
Prednosti sta dve, prva je Dewesoftova strojna oprema. Ker ima veliko večjo natančnost, kot jo ima konkurenca, pomeni, da lahko signalu instrumenta IOLITEi-1xSTG 100 % zaupamo. Druga prednost pa je programska oprema DewesoftX, ki nam zagotavlja, da z izjemno enostavnimi rešitvami svoje ideje implementiramo v njihovo programsko opremo.
Podjetje SuperTrening poganja ideja pomagati športnikom, ki želijo postati najboljši v tem, kar počnejo. To vključuje uporabo najnovejše tehnologije za oceno posameznikovih športnih sposobnosti. Pridobljeni podatki ponujajo trenerjem in športnikom uvid v različne vidike športnikove zmogljivosti. Od vsakodnevnega spremljanja treninga do testiranja jakosti, moči in hitrosti. Razvite tehnologije tako pomembno vplivajo na načrtovanje treningov in sam končni rezultat.
Brez Dewesofta in Katapulta si ne predstavljam razvoja novih tehnologij za športnike, saj naše ekspertno znanje izhaja predvsem iz športne znanosti. Za inženirske plati razvoja poskrbijo v Mestu Akrobatov, kar za nas, mlade podjetnike ne glede na področje v katerem delujemo, pomeni, da lahko v svojih podjetniških sanjah posežemo še višje.
Prijavi se na trening, meritve ali rehabilitacijo tukaj>>.
Viri
[1] Zgodbe akrobatov: SuperTrening: https://dewesoft.com/sl/blog/razvoj-inovativne-sportne-tehnologije