fbpx

Blog

2 septembra 2021
DSC_2449-min-1280x853.jpg

Kako izgleda naše testiranje v praksi?

Treniranje brez testiranja je zgolj ugibanje, v današnjem času pa to ne prinaša rezultatov na najvišjem možnem nivoju. S testiranjem želimo posameznikom in ekipam omogočiti jasen vpogled v njihove sposobnosti, kje se trenutno nahajajo in kje imajo največ prostora za napredek. S tem lažje določimo katere sposobnosti bi skozi trening morali trenirati najbolj. Hkrati pa je testiranje brez konstantne analize neustrezno in pomankljivo, zato oba procesa združujemo in v rednih časovnih intervalih ponavljamo.

30 avgusta 2021
Blaz-Brecko-4-1280x1280.jpg

Kako trenirati, da v čim krajšem času pridobite potrebno kondicijo za vaš šport?

V sodobnem športu je potrebno poskrbeti za celovit pristop k športnikovemu treningu. Vzdržljivost oziroma trening energijskih sistemov je pogosto ključna za nastope športnikov na tekmovanjih in regeneracijo po njih. Dokazano so višji nivoji aerobne in anaerobne sposobnosti ključni dejavniki pri uspehu v različnih prekinjajočih športih (npr. športi z žogo, borilne veščine, ipd.). Po začetnih napredkih, kjer je samo tek (intervalni ali kontinuirani) dovolj so v večini primerov premalo za ambiciozne trenerje in njihove športnike. Vadbo je treba planirati glede na športnike pred nami in z njo povezane količine spremljati.

Maksimalna aerobna hitrost (ang. Maximal aerobic speed oz. MAS) je najnižja hitrost pri kateri pride do maksimalne porabe kisika (ang. Maximum oxygen uptake oz. VO2 max). Običajno jo zapišemo kot hitrost pri VO2max (ang. Velocity VO2max oz. vVO2max). MAS je bil razvit z namenom izboljšanja specifičnosti treniranja in za lažje in natančnejše spremljanje naporov treninga. Obstaja precej različnih testov, ki se uporabljajo za merjenje športnikovega MAS-a, a precej jih potrebuje korekcijsko enačbo, da lahko vrednosti MAS med seboj primerjamo. Če želimo učinkovito predpisati in izvajati MAS treninge moramo razlike med testi dobro poznati.

28 avgusta 2021
Jurij-Jensterle-2021-3-1280x853.jpg

Fizična priprava v rokometu

Ne glede na popularnost rokometa v Evropi in na ostalih celinah je objavlenjih znanstvenih raziskav relativno malo. Vsaj kar se tiče fizičnih zahtev rokometa. Dejansko kvantificirane analize (GPS ali motion analysis) je zelo malo, sploh v primerjavi z nogometom, košarko ali rugbijem, kjer najdemo dosti več takšnih raziskav. Kar pa je na voljo pa je pogosto nepopolno ali nezadovoljivo zaradi neustreznih metod ali pa ni relevantno v tem kar nas pri fizični pripravi rokometašev in rokometašic zanima. V spodnjem blogu se bom delno naslonil na nekaj člankov, ki te številke in podatke ponujajo in ki bodo pojasnile zakaj želimo igralce in igralke v rokometu trenirati v določeno smer.

15 julija 2021
Rafa-N-1280x892.jpg

Najvišji nivo kondicijske (fizične) priprave v tenisu

Pri pripravi članka mi je pomagala naša trenerka Timeja Špacapan.

Po pregledu različnih literatur, vam bom poskušal predstaviti praktična spoznanja na področju fiziologije in zahtev tenisa. Pogledali si bomo moški in ženski tenis na elitni ravni. Tenis je šport, ki temelji na nepredvidljivosti. Nepredvidljivost dolžine točke, načina udarca, strategije, trajanje tekme, vremena in nasprotnika vplivajo na zapletene fiziološke vidike igranja tenisa.

8 julija 2021
DSC_2536-min-1280x1920.jpg

Meritve in testiranje nogometašev v sodelovanju z NIZI

Vikend 19. in 20. junij smo v Ljubljani (ŠRC Šentvid) v sodelovanju z Nogometno-izobraževalnim inštitutom izvedli testiranje za nogometaše in nogometašice. Opravili smo sklop testov, kjer smo pridobili informacije o njihovih gibalnih sposobnostih in fizični pripravljenosti.⠀

Po opravljenih meritvah smo rezultate podrobno analizirali in igralce in igralke uvrstili kam trenutno spadajo glede na rezultat, starost in spol. Pripravili bomo priporočila na katerem področju bi bilo potrebno delati in na kakšen način trenirati za čim hitrejši napredek.

5 februarja 2021
ziga-stopar.jpg

Pomen gibljivosti in raztezanja pri športnikih

Gibljivost in z njo povezane metode raztezanja so pogosta uporabljena tehnika za razvoj športne zmogljivosti in gibalnih sposobnosti. Od mladih let se športnike uči, da je raztezanje pomemben del vadbenega procesa. Zdi se, da imamo raztezanje odtisnjeno v spominu kot sredstvo, ki bo ne le izboljšalo zmogljivost ampak celo zmanjšalo bolečino v mišicah (DOMS). Raztezanje naj bi  povečalo obseg giba v sklepu (range of motion) in tako zmanjšalo tveganje za nastanek poškodbe v tem sklepu. Še več, pripomoglo naj bi tudi k znižanju nivoja mlečne kisline (ang. lactic acid) v mišici in s tem zmanjšalo bolečino. Raziskave si pogosto nasprotujejo oziroma zaključujejo, da ni dovolj dokazov, da bi lahko bili “za” ali “proti” raztezanju. V spodnjem članku pa vseeno skušam pojasniti za kaj in kdaj je raztezanje lahko uporabno in na kak način ga vpeljati v delo s športniki.

13 januarja 2021
str-manual.jpg

Priporočena literatura za kondicijske trenerje, fizioterapevte in kineziologe

Spodaj lahko vsi, ki vas zanima področje fizične priprave, rehabilitacije in treninga na splošno najdete kup koristnih knjig, člankov in povezav. Literatura sem razdelil glede na različna poglavja, precej linkov pa ponuja brezplačne vsebine. Vsi, ki vas zanima delo kondicijskega trenerja si preberite tudi ta članek.

30 decembra 2020
Blaz-Brecko-1.jpg

Trening moči za tekače in kolesarje (vzdržljivostne športe)

Kot vsi ostali športniki lahko tudi športniki iz vzdržljivostnih športov napredujejo s pomočjo treningov jakosti in moči. Raziskave zadnjih let jasno kažejo na številne pozitivne učinke kot so izboljšana delovna učinkovitost oziroma ekonomičnost, vzdržljivostna kapaciteta in aerobna moč. S kombinacijo treningov vzdržljivosti in moči v pravem razmerju, lahko športnik bolj napreduje in za to porabi manj časa ter energije.

29 novembra 2020
nastja-kolar-5.jpeg

How to train for tennis performance?

Over a series of reviews, I will try to dig dip and provide you with practical takeaways in terms of physiology and the demands of a certain sport. First up is tennis. We will have a look over elite-level male and female tennis as well as how demands change when we analyze lower levels of play. Tennis is a sport based on unpredictability. The unpredictability of point length, shot selection, strategy, match duration, weather, and the opponent all influence the complex physiological aspects of tennis play.